Bolest v těhotenství je často vnímána jako součást „jiného stavu“. Přitom většinu bolestivých stavů lze v těhotenství ovlivnit a řešit pomocí vhodných terapeutických technik.
Těhotné ženy mají nejčastěji tyto subjektivní potíže: bolesti hrudní a bederní páteře, bolesti křížové kosti a kostrče, bolesti SI kloubů, symfýzy, třísel, kyčlí a v neposlední řadě chodidel. Často jsou bolestivě vnímány také pohyby samotného plodu. Většina těchto bolestí pohybového aparátu těhotných žen je vhodným fyzioterapeutickým přístupem dobře řešitelná. Velmi častou příčinou bolestí v tomto období bývá nedostatečná adaptace pohybového systému na změny, které těhotenství přináší. Je třeba si uvědomit, že změny, kterými žena v těhotenství prochází, se odehrávají ve velmi krátkém časovém úseku. Na tak rychlé změny někdy nedokáže ženské tělo vhodně reagovat a začne vyhledávat nevhodné kompenzační strategie. Typickým příkladem je rychlý nárust hmotnosti a s tím spojené nároky na opěrnou funkci chodidla.
Pokud žena vstupuje do těhotenství posturálně nestabilní, s velkou pravděpodobností dojde vlivem vyšší zátěže na její organismus ke vzniku výraznějších funkčních dysbalancí a často také bolesti. Bolest je pro nás v takovém případně známkou nedostatečné adaptace, není však nutnou součástí těhotenství.
Bolest v těhotenství ženu svazuje a nedovolí těhotné ženě prožívat své těhotenství pohodově. Naopak ženu udržuje v napětí a strachu, který se nese až k samotnému porodu. Je-li tedy nutné u těhotné intervenovat, pak je vhodné zasahovat již v těhotenství a o to méně později u porodu. Je také nutné si uvědomit, že pokud se ženě dostane vhodné terapeutické pomoci a bolest nebude odbornou veřejností bagatelizována, můžeme tak zásadně ovlivnit nejen kvalitu vnímání těhotenství, ale také pozitivně ovlivnit samotný průběh porodu.