Co je to pánevní dno a jak funguje?

Pánevním dnem se nazývá skupina tkání (svaly, vazy, fascie atd.), poskytující pevnou, ale pružnou oporu pánevním orgánům (močový měchýř spolu s močovou trubicí, děloha a konečník). Svou funkcí tak pánevní dno pomáhá zabraňovat samovolnému a nechtěnému úniku moči či stolice a má obrovský podíl na kvalitě porodu. Je také důležitou součástí tzv. hlubokého stabilizačního systému páteře a účastní se přenosu sil z dolních končetin na trup při každém našem kroku. 

V neposlední řadě jeho kvalita ovlivňuje sexualitu ženy, dále má vliv na plodnost a psychickou stabilitu. Bývá označováno často jako centrum ženské síly a sebevědomí.

Jak svaly pánevního dna fungují 

Jak bylo řečeno, svaly pánevního dna vyvtáří aktivní podporu pánevních orgánů, regulují jejich polohu a dávají kvalitní předpoklad jejich fyziologické funkci. Tyto svaly se dále podílejí na lidské chůzi, jsou tedy aktivní mnohem častěji, než bychom očekávali. 

Zdravé a funkční pánevní dno se umí ve správný čas aktivovat, ale také se umí kontrolovaně relaxovat. V některých životních fázích je velmi namáhané a následnem různých vnitřních i zevních vlivů (porod, hormonální změny, nedostatek pohybu nebo naopak nadměrná fyzická zátěž, stres, ale i třeba nevhodná obuv) může některou z výše jmenovaných funkcí ztratit. 

Rezervujte si termín návštěvy hned teď